5 (100%) 1 vote

Nepríjemnosti, s ktorými musí počítať každá prvorodička

 

Každá budúca mamička má prirodzene strach, ako dopadne pôrod. Prvorodičky však majú väčší strach, pretože nevedia, do čoho idú, nemajú skúsenosti so starostlivosťou o malé bábätko a boja sa, či budú robiť všetko správne. Týmto mamičkám by sme poradili len jedno. Nebojte sa, materinský inštinkt drieme v každej z vás a akonáhle sa dieťatko narodí, tento inštinkt sa „zobudí“.

V prvých týždňoch a mesiacoch sa však môžu vyskytnúť nepríjemnosti, s ktorými sa musí popasovať každá prvorodička.

 Nepríjemnosti, s ktorými musí počítať každá prvorodička

Kojenie

 

Strach o mlieko vie niektoré prvorodičky paralyzovať. Nie každá žena môže dojčiť, avšak je zbytočné sa tým trápiť počas tehotenstva. Tehotná žena by sa počas tehotenstva mala vyhýbať stresujúcim situáciám, ktoré by mohli ohroziť zdravie dieťaťa. Ak vám to náhodou nejde, požiadajte o pomoc laktačnú poradkyňu.

Ak vám ale dieťatko jedáva hltavo, môže sa stať, že bude hltať aj vzduch a neskôr ho budú trápiť intenzívne bolesti bruška.

Dojčenská kolika a intolerancia laktózy

Dojčenská kolika a intolerancia laktózy sú nepríjemné nielen pre dieťa, ale aj pre matku. Dieťa je nepokojné, nechce papať, nafukuje ho a neustále plače. Ak lekár potvrdí intoleranciu laktózy, netreba vešať hlavu dole. Keď všetko budete konzultovať s lekárom – pediatrom, problémy zmiznú. Pozitívnou správou je, že intolerancia laktózy a dojčenská kolika sú v detskom veku len dočasné, takže ako to prišlo, tak to aj odíde. Podceňovať to však rozhodne nemôžete.

Intolerancia laktózy je vlastne stav, keď enzým laktáza v tele chýba aleba je jeho produkcia nedostatočná. Prejavuje sa kŕčovitými bolesťami bruška, priťahovaním nožičiek v brušku a niekoľko hodinovým intenzívnym plačom.

Nepríjemnosti, s ktorými musí počítať každá prvorodička

Ak čakáte prvé bábätko, v prvom rade nepozerajte mamičkovské fóra a riaďte sa skôr radami vlastnej mamy, resp. kamarátok, ktoré už majú deti. Čo sa týka plaču, zachovajte pokoj. Dieťa cíti vaše psychické rozpoloženie a vníma, že ani vy nie ste v pohode.