5 (100%) 2 votes

Vyberte správne rolety pre každé okno

Pre zachovanie súkromia je nevyhnutné vybaviť každé okno závesom, žalúziami alebo roletami. Rolety sú čiastočne aj estetickou záležitosťou a dokážu s interiérom divy. Čisto praktické sú siete proti hmyzu, ktoré oceníte predovšetkým v lete.

Vyberte správne rolety pre každé okno

Uchytenie na stenu, strom alebo rám

Rolety môžu byť uchytené na okenný rám, na stenu a strop. od spôsobu uchytenia sa odvíjajú aj rozmery rolety. Najjednoduchšie je to s pripevnením na rám okna, pretože nemusíte vŕtať do stien. V tomto prípade zmeriate šírku okna – sklenenej výplne a výšku okenného rámu. K šírke môžete pripočítať cca 1-2 cm kvôli presahu, aby bolo zakryté celé sklo.

Pri montáži na stenu je potrebné odmerať výšku a šírku okenného otvoru a ku každému rozmeru pripočítať 5-10 cm. Pri tomto spôsobe uchytenia sa nevyhnete vŕtaniu, vhodné je pre veľké alebo atypycké okná. Okrem roliet je dobré okno doplniť aj markízou, ktoré obmedzujú prehrievanie miestnosti v lete. Užitočné siete proti hmyzu určite využijete, aby ste v lete nemuseli riešiť otravné muchy a komáre.

Vyberte správne rolety pre každé okno

Druhy interiérových roliet 

Hlavnou úlohou kvalitnej rolety je zabrániť tomu, aby bolo z vidno zvonku dovnútra, pričom môžu byť úplne alebo čiastočne zatemňujúce. Pre úplné zatemnenie si vyberajte tzv. black out alebo zatemňujúce rolety. Ďalším typom sú rolety “deň a noc”, ktoré čiastočne prepúšťajú svetlo, ale zároveň chránia vaše súkromie. Tvorené sú pruhmi dvoch typov látky s rôznou priepustnosťou svetla.

Najmä pri strešných oknách sa oplatí zvážiť roletu so špeciálnej reflexnej látky, ktorá odráža slnečné lúče a tak sa bude interiér menej prehrievať. Z vnútornej strany si môžete vybrať farbu alebo vzor látky podľa svojho vkusu a z vonkajšej strany je hliníková odrazová vrstva. Okrem interiérových sú dostupné aj exteriérové rolety, ktoré zastavia slnečné lúče ešte predtým, ako sa dostanú k oknu a tak prispievajú k tepelnej pohode.